Umowy handlowe i zamówienia publiczne
Porady dotyczące umów i zamówień w UE
Każda organizacja będzie potrzebować porady na temat umów handlowych i zamówień na pewnym etapie. Zbyt często jednak otrzymywana rada ignoruje kontekst, w którym ma być stosowana.
Może to pozostawić organizację w obliczu postępowania prawnego, które ma niewielki wpływ na świat, w którym działa ta organizacja, lub zignorowania udzielonych porad.
W Devonshires Solicitors przyjmujemy inne podejście. Nasz specjalistyczny zespół ds. Kontraktów handlowych i zamówień publicznych sprawia, że ich zadaniem jest zrozumienie środowiska, w którym będą wykorzystywane ich porady, oraz celów, dla których zostaną one wykorzystane.
To pozwala nam zapewnić rozwiązanie praktyczne, proporcjonalne i odpowiednie.
Czasami może to oznaczać skupienie się na realiach komercyjnych, a nie na analizie prawnej. Jeśli jest to właściwe rozwiązanie i zapewnia prawdziwą wartość dla naszego klienta, to właśnie to polecimy. Nie mamy uprzedzeń, że pozycje prawne muszą przeważać nad odpowiednimi rozwiązaniami handlowymi.
Co robimy – umowy handlowe
Nasz zespół ds. Umów handlowych i zamówień doradza we wszystkich aspektach handlowych stosunków umownych, czy to przy opracowywaniu całych umów, interpretując określone klauzule, udzielanie wskazówek, czy i jak rozwiązać umowy, a może w obronie wypowiedzenia.
Negocjujemy, mediujemy, orzekamy oraz, w razie potrzeby, arbitrujemy i prowadzimy spory sądowe.
Jesteśmy nie tylko dobrze zaznajomieni z modelowymi formami umów publikowanymi przez organy branżowe i Crown Commercial Service (wcześniej Government Procurement Service), ale regularnie doradzamy również w sprawie ram, które działają.
Oto kilka przykładów umów, z którymi mamy do czynienia na co dzień:
Umowy zakupu aktywów i firm.
Umowy o świadczenie usług i poziomie usług.
Umowy ramowe dotyczące różnych robót budowlanych, usług i dostaw.
Umowy o wspólnym przedsięwzięciu, w tym partnerstwa między zarejestrowanymi dostawcami, władzami lokalnymi i deweloperami na rzecz rozwoju mieszanego, a także wspólne przedsięwzięcia na rzecz utrzymania.
Umowy partnerskie.
Umowy o opiekę i wsparcie, w tym umowy o wsparcie dla osób.
Umowy wynajmu i zakupu pojazdów.
Umowy agencyjne i dystrybucyjne.
Umowy produkcyjne.
Umowy franchisingowe.
Umowy o kredyt konsumencki.
Umowy o doradztwo i warunki zaangażowania, w tym spotkania zawodowe.
Publikowanie umów oraz umów reklamowych i marketingowych.
Umowy informatyczne, w tym umowy licencyjne na technologię i oprogramowanie, umowy telekomunikacyjne i telefoniczne, umowy o usługi IT zarządzane, umowy dotyczące projektowania stron internetowych oraz zasady dotyczące poczty elektronicznej i korzystania z Internetu.
W połączeniu z naszą specjalistyczną ofertą zamówień mamy punkt kompleksowej obsługi dla osób, które chcą uzyskać, licytować, negocjować, zawierać lub kwestionować wszelkiego rodzaju umowy.
Co robimy – zamówienia publiczne
Dla wielu naszych klientów umów, o których doradzamy, nie można zawierać bez przeprowadzenia ustrukturyzowanego i zgodnego z prawem procesu udzielania zamówień.
Dlatego regularnie doradzamy szerokiej gamie instytucji zamawiających, w jaki sposób najlepiej stosować i opłynąć przepisy dotyczące zamówień publicznych w wielu sektorach, w tym w mieszkalnictwie, wrzosowisku, rekreacji, zarządzaniu obiektami, opieka i edukacja.
Obejmuje to porady dotyczące:
Wybór strategii i procedury udzielania zamówień.
Przygotowanie podstawowej dokumentacji, takiej jak ogłoszenia o zamówieniu, kwestionariusze wyboru, dokumenty przetargowe i zawiadomienia o decyzji o udzieleniu zamówienia.
Traktowanie złożonych umów o rozwoju, regeneracji i wspólnych przedsięwzięciach na podstawie rozporządzeń.
Porady dotyczące udzielania zamówień i korzystania z umów ramowych.
Konsekwencje nieprzestrzegania rozporządzeń i strategie ograniczania ryzyka, które można przyjąć.
Porady dotyczące radzenia sobie z wyzwaniami związanymi z zamówieniami publicznymi i obrony ich.
Utworzenie i eksploatacja wspólnych pojazdów zakupowych, wewnętrznych firm Teckal i grup kosztów.
Udzielamy również porad wykonawcom i usługodawcom ubiegającym się o zamówienia publiczne, w tym porady dotyczące dostępnych dla nich opcji, gdy uważają, że ich oferta nie została uczciwie oceniona przez organ zamawiający.